İçeriğe geç
Tarihsel DerlemEski Türkçe · Karahanlı · Eski Anadolu · Osmanlı Türkçesi · 7.–17. yy.
Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi logosu Çukurova Üniversitesi logosu
Bağlam içinde arama

ne erki

Eser ve dönem süzgeci
Arama sözdizimi
  • Akıllı kipte yazmadığınız ayrıntı esnek eşleşir: kut → ḳut, kut; edgu → eḍgü, ėdgü. Yazdığınız özel harf ise tam aranır.
  • * sıfır ya da çok harf, ? tek harf: bilig*, *lıġ, b?lig
  • Boşlukla ayrılan sözcükler ardışık öbek olarak aranır; tek başına * herhangi bir sözcüktür: ḳut * bol*
  • Tam kip biçimi harfi harfine arar; Düzenli ifade kipi PCRE desenini sözcük biçimlerine uygular: (ḳ|k)ut(lu|lı)ġ.*
7
isabet
7 cümle/beyitte
2,6
milyonda
tüm derleme göre
1
eserde geçiyor
1
farklı biçim
31 ms
arama süresi
Eserlere göre görülme sıklığı (milyonda)
Veriyi tablo olarak gör
EserİsabetMilyonda
Kutadgu Bilig795,2

Eserlerin boyutları çok farklı olduğu için (KB 73.566, IB 1.297 sözcük) karşılaştırma milyonda sıklıkla yapılır.

Bulunan biçimler

Bağlamlar 1–7 / 7

Çeviriyazı işaretleri
  • (a) Yazıtta/yazmada yazılmayan, editörce tamamlanan ünlü ya da harf
  • [ip] Zedelenmiş, editörce onarılmış yer
  • <l> Yazıcının atladığı, editörün eklediği
  • {l} Editörün fazlalık saydığı
  • ⟨…⟩ Metin eksik (lakün)
  • ḳ ġ ŋ ḍ ė ḫ özgün çeviriyazı harfleridir; aramada “Akıllı” kipte k g n d e h ile de bulunur.

İşaretler kaynak edisyonların kullanımına bağlıdır; ayrıntı için ilgili yayına bakınız.

“ne erki” için bağlam dizini. Tam metni görmek için satıra tıklayın.
KB 638 yazuḳum ne erki bilümez özüm / ayu birsü evre eşitsü sözüm
KB 3320 taḳı bir sözüg ay ne erki aḍın / anı ma maŋa sözle ḳoḍma kiḍin
KB 3970 ayur ay ḳadaşım ne erki igiŋ / mini munça yawlaḳ eḍerdi begiŋ
KB 5687 negü ḳaḍġu tegdi ne erki ḫalıŋ / maŋa sözlegil söz sen açġıl tiliŋ
KB 5961 ayıttı ḳayudın kelir sen tiyü / tilekiŋ ne erki sözüŋ ay bügü
KB 6254 biziŋe turur iş yarın ay bügü / ne erki tiriglik ne erti tigü
KB 6337 ol itti işin kör ḳutuldı bu kün / biziŋ iş ne erki yazılmaz tügün